Kupujemy ekspres ciśnieniowy

Dobry ekspres ciśnieniowy pozwala zaparzyć pyszną kawę jak z restauracji lub kawiarni: szybko i wygodnie. Jest on marzeniem wielu z nas. Jego zakup wiąże się niestety zwykle z nieco większym wydatkiem, jednak jeśli jak wielu, i Ty uwielbiasz pobudzający napój, będzie to wydatek, który da Ci dużo radości. W jaki sposób wybrać ekspres? Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Ekspresy ciśnieniowe wykorzystują do zaparzania kawy wysokie ciśnienie. Przy wykorzystaniu specjalnej pompy dozują zagotowaną wodę do pojemnika z kawą, a następnie do filiżanki lub kubka. Wyposażone są w specjalne dysze do spieniania mleka, dzięki którym uzyskujemy tak lubiany przez wielu efekt niczym z kawiarni. Możemy zaparzyć warstwową, puszystą latte. Ekspresy ciśnieniowe mają także kratkę, pod którą zbierają się resztki kawy oraz podwójny dozownik umożliwiający przygotowanie dwóch filiżanek kawy jednocześnie. Zaparzanie naszego ulubionego porannego napoju jest szybkie, wygodne i łatwo przy nim zachować czystość wokoło. Niektóre droższe modele ekspresów mają dodatkowo wydzieloną komorę z młynkiem, do której można wsypać ziarna kawy. Tani ekspres ciśnieniowy nie oznacza jednak wcale: gorszy, a przynajmniej nie zawsze. Możesz wybrać urządzenie mniej zaawansowane, jeśli chodzi o funkcje, ale solidne i markowe. Zrezygnuj tylko z przepełnionych bajerami, podejrzanie tanich ekspresów nieznanych producentów.

Jakie funkcje dodatkowe?

Jeśli lubisz cappuccino i chciałbyś przygotowywać je szybciej i wygodniej, wybierz ekspres z systemem Cappuccinatore. By je przyrządzić, wystarczy, że do kartonu, kubka lub oddzielnego pojemnika z mlekiem włożysz plastikowy wężyk, przez który mleko zostanie zassane, a następnie podstawisz filiżankę pod dyszę, z której wylewa się gorące i spienione mleko.

Jeśli cappuccino pijesz bardzo często i chciałbyś, żeby ekspres robił je całkowicie automatycznie, możesz wybrać model z wbudowanym pojemnikiem na mleko. Ekspres będzie samodzielnie pobierał mleko, podgrzewał je i spieniał, a mleczna pianka będzie trafiać prosto do kubka. Takie ekspresy lepiej spieniają mleko, a pianka jest gęstsza i dłużej utrzymuje się na naszym napoju.

Rodzaje ekspresów ciśnieniowych

Wyróżniamy trzy typy ciśnieniowych ekspresów do kawy. Różnią się one między sobą poziomem zautomatyzowania. Wybierając urządzenie, powinieneś zadecydować, na czym Ci zależy: jak często pijesz kawę i ile czasu jesteś w stanie poświęcić na obsługę, mycie urządzenia itd.

Ekspres ciśnieniowy ręczny. Odmierzoną ilość zmielonej kawę wsypujmy do sitka. Po każdym użyciu trzeba je wyjmować sitko za pomocą specjalnego uchwytu i usunąć pozostałe fusy.

Ekspres automatyczny. Najwygodniejszy, ale i najdroższy rodzaj ekspresu. Kawę w ziarnach wsypujemy do specjalnego pojemnika, w którym zostaje ona zmielona przed samym zaparzeniem. Ekspres sam dobiera odpowiednią ilość kawy i wody. Ekspresy profesjonalne, do stosowania w lokalach, mogą kosztować nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tani ekspres ciśnieniowy tego typu (od ok. 400 zł) może być jednak wystarczający do użytku domowego.

Kawiarka (ekspres niskociśnieniowy). Składa się z dzbanka, sitka na kawę i pojemnika na wodę. Kawiarki to urządzenia proste i ekonomiczne. Ich ceny zaczynają się od ok. 30 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>